Dağ yöremizde DEVE KÜLTÜRÜ

Bursa Uludağ’ın güney eteklerinde, Bursa’nın fethinden 1 sene evvel kurulmuş ve Bursa’nın kurucu unsuru olan yerleşkeyi ‘’Dağ yöresi’’ olarak adlandırıyoruz. Burada Yörük-Türkmen has Türkler yaşamaktadırlar.
Yüzyıllar öncesinden gelen geleneklerinin arasında hala yaşattıklarından biri ‘’Deve Kültürü’’dür.


Her yıl Kurban Bayramının 2. gecesi düzenlenen bir eğlence tarzında geleneklerini yaşatırlar.
Bu eğlencenin başkahramanı ağaç merdiven üstüne örtülen çul ve çulun üstüne takılan süsler ile yöre insanlarından yeterli sayıdaki kişinin çulun içine girerekten taşıdıkları ve ‘’çoban’’ kılığına giren bir yöre insanının ip ile çektiği ‘’deve’’dir. Devenin boynunun eğri olması için uzun bir sopaya beygir kafa iskeleti bağlanıp, çulun içinin ön kısmına konulur.
Devenin içine girenlerin deveyi sallamasıyla devenin çanları çalar ve şenlik ortamı yaratır. Başka kahramanlara bakacak olursak kurban derilerinden yapılmış kıyafet giyen ‘’ayı’’ kılığındaki bir yöre insanı, ayıya bekçilik eden ‘’ayı terbiyecisi, eğlence gereği rahatsızlanacak olan ayıya reçete yazacak olan ‘’doktor’’, ‘’kız’’ kılığına girmiş erkeklerin yaklaşık 5 kişilik ekibi, eğlence gereği izleyici olan yöre insanları’ tarafından kaçırılmaması için eğlencede görev alan kız sayısı kadar ‘’jandarma’’ve ‘’davulcu ve zurnacı’’ olaraktan eğlencede 8 ayrı karakter mevcuttur. Oyun köyün merkez bir konumundan başlar ve köydeki bütün evler teker teker dolaşılarak davul, zurna eşliğinde oyun devam eder. Evlerin önünde kız kılığına giren yöre insanı çiftetelli oynarken oluşturdukları eğlence ortamı aniden ayının bayılmasıyla telaş ortamına dönüşür. Muayene eden doktor ev sahibinden ilaç parası alır ve gece sonunda toplanan paralar köyün hayır işlerinde kullanılır.
Aynı zamanda develer ekibi gezdiği her evden kurban eti toplayarak bayramın 3.günü bütün etler karıştırılarak pişirilir ve köylü ziyafet çeker.
Bursa’nın gerçek sahibi olan Yörük-Türkmenler kültürlerini yaşatmakta ısrarcılar. Nesilden nesile aktarılan bu kültürün bir örneğini aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir